شرکت گاز استان کردستان / اخبار / بدنه خبر
مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان ؛ مصرف گازطبیعی نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج در پنج ماه اول با 8 درصد افزایش به 625 میلیون متر مکعب رسید
مدیر عامل شرکت گاز کردستان، گفت: میزان مصرف گاز طبیعی نیروگاه سیکل ترکیبی تولید نیروی برق سنندج در پنج ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 8 درصد افزایش را نشان می دهد

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان مهندس احمد فعله گری، در مورد اهمیت مصرف گازطبیعی در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج برای تولید برق گفت : انرژی یکی از مهمترین ارکان اساسی چرخه اقتصادی است و در این میان گاز از جمله مهمترین حامل های انرژی است که نه تنها درتحول جامعه صنعتی نقش اساسی دارد، بلکه به لحاظ زیست محیطی نیز حائز اهمیت میباشد.

 فعله گری یادآور شد : مصرف گازطبیعی علاوه بر مزیت‌های زیست محیطی، منجر به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و افزایش قابلیت اطمینان بهره‌برداری از واحدهای نیروگاهی نسبت به سوخت مایع است. بنابراین هم اکنون بیشترین مصرف بخش نیروگاهی کشور از گاز طبیعی تامین می‌شود.

 مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان تقاضا برای مصرف گاز طبیعی توسط نیروگاه ها را اجتناب ناپذیر تلقی کرد و بیان داشت : به علت خشکسالی و کمبود آب و  گرمای شدید سال جاری ، رشد روزافزون تقاضای مصرف انرژی الکتریکی و با توجه به سهم عمده نیروگاه های حرارتی از جمله نیروگاه های گازی شهرستان سنندج در تولید برق نیاز این صنعت به گازطبیعی را با رشد سرسام آوری روبرو ساخته است.

 فعله گری در مورد مصرف پنج ماهه اول سال جاری نیروگاه سیکل ترکیبی تولید برق سنندج چنین گفت : میزان مصرف در 5 ماهه اول سال جاری 625میلیون و 367 هزار و 860 متر مکعب بوده در حالیکه این میزان مصرف درمدت مشابه سال 1401 برابر با 576 میلیون و 448 هزار و 520 متر مکعب بوده است.

 مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی را ضروری دانست و گفت : در فصل گرما به علت استفاده از وسایل سرمایشی مصرف برق به شدت و با شیب بسیار تندی افزایش می یابد و این امر موجب استفاده بیشتر نیروگاه ها از گاز طبیعی می گردد و در فصل سرما نیز با بکارگیری وسایل گرمایشی مصرف گاز طبیعی چندین برابر افزایش می یابد و با این روند و شدت مصرف ، دیگر نسل آینده منابعی برای مصرف در اختیار نخواهد داشت . 

 فعله گری در پایان سخنانش در مورد مصرف کل استان چنین توضیح داد : مشترکان شرکت گاز استان کردستان در 5 ماهه منتهی به آخر مرداد ماه سال جاری با مصرف 1 میلیارد و 307   میلیون و 325 هزار و 829 متر مکعب گاز طبیعی مصرف کردند که درمدت مشابه سال گذشته این میزان مصرف برابر با1 میلیارد و 247 میلیون و 581 هزار و 96 متر مکعب بوده که افزایش 5 درصدی را نمایان گر است .

 
A+ A-