شرکت گاز استان کردستان / اخبار / بدنه خبر
رئیس شورای روستای دیوزناو ؛گازرسانی به روستاهای دور از دسترس و صعب العبور دیوزناو و جولانده برای ساکنان باور کردنی نبود
مهندس احمد فعله گری مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان به همراه تعدادی از روسای واحدهای ستادی از پروژه گازرسانی به مجتمع روستایی دیوزناو و جولانده بخش اورامانات شهرستان سروآباد در روز سه شنبه مورخ چهارم خرداد سال جاری بازدید بعمل آورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان، مهندس احمد فعله گری مدیر عامل ضمن اشاره به طبیعت زیبا وبکر منطقه اورامانات در مورد وضعیت گازرسانی شهرستان سروآباد چنین گفت : این شهرستان دارای 74 روستای دارای سکنه است که قابلیت گازرسانی برای 73 روستا فراهم است که تا کنون به 71 روستا گازسانی صورت گرفته و عملیات گازرسانی در 2 روستا در حال اجراء است.

 وی افزود : شرایط توپوگرافی و ویژه شهر و روستاهای بخش اورامانات که کوهستان های رفیع و مسیر تردد آن پیچ در پیچ و دارای شیب های تند است و بافت زمین مسیر عبور لوله های گاز از جنس سنگ بسیار محکم بوده که عملیات حفاری برای دفن لوله های  گاز را با دشواری های فراوانی روبرو ساخته که مشابه آن کمتر در جاهای دیگر ایران مشاهده می شود.

 مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در مورد پروژه های فعال شهرستان سروآباد اظهار داشت : با توجه به اتمام روستاهای قابل گازرسانی تنها پروژه فعال گازرسانی به مجتمع روستایی دیوزناو و جولانده است که با اتمام این طرح 2 روستای اشاره شده به شبکه سراسری گاز طبیعی متصل می شوند .

 فعله گری در مورد پروژه مجتمع روستایی دیوزناو و جولانده  چنین گفت : گازرسانی این مجتمع روستای که  2 روستای مذکور را شامل می شود که لوله گذاری به طول 11 هزار 416 متر پیش بینی شده است که تاکنون 9 هزار و 300 متر از آن اجراء گردیده است و پیش بینی می گردد 202 مورد انشعاب نصب گردد که در حال حاضر 27 مورد علمک نصب گردیده است .

 مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان در پایان سخنانش در مورد ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت روستایی شهرستان سروآباد گفت : در حال حاضر ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت شهری 100 درصد و در جمعیت روستایی 98 درصد  می باشد که با گازدار شدن روستاهای در دست اجراء ضریب نفوذ در جمعیت روستایی این شهرستان به حدود 100 درصد افزایش می یابد .

در حین این بازدید خیرالله عبدالله زاده رئیس شورای روستای دیوزناو ضمن استقبال بی نظیر از مدیر عامل و روستای ستادی اظهار داشت : منطقه اورامانات از شرایط ویژه و حساسی برخوردارست و ساکنان آن با کمترین رفاه ممکن در حال زندگی و تولید هستند که بیشترین فعالیت در بخش باغداری و پرورش ماهی است.

 عبدالله زاده ادامه داد : با توجه به شرایط آب و هوایی و عدم دسترسی به جاده مناسب تهیه سوخت برای مردم سخت و طاقت فرسا بود و معمولا در فصل سرما هر چند کاری پسندیده نبود ولی ساکنان از روی اجبار برای تامین گرمای منازل خود از چوب درختان جنگلی استفاده می کردند و با گازرسانی به این نقطه از استان علاوه بر افزایش رفاه مردم ، محیط زیست هم در امان خواهد ماند.

 رئیس شورای روستای دیوزناو در پایان سخنان خود گفت : با توجه شرایطی که عنوان شد ساکنان این منطقه هیچوقت باور نمی کردند که گازطبیعی روزی دست آنان را بگیرد ولی وقتی ماشین آلات پیمانکار اجرایی پس از مسیر شیب دار و پر از موانع طبیعی وارد روستا شد شادی مردم وصف ناشدنی بود و نمی توان از این زحمات با هیچ زبانی تشکر کرد .

 روستای دیوزناو مابین رودخانه سیروان و کوه شاهو در جنوب غربی کردستان و در منطقه اورامانات سروآباد با فاصله 45کیلومتری از مرکز این شهرستان واقع شده است و این روستا یکی از زیباترین روستاهای استان کردستان که فصل بهار و پاییز این منطقه زبانزد خاص و عام است . وجود آبشارهای متعدد و پروژه های پرورش ماهی و سرسبزی‌ و بکر بودن طبیعت آن منطقه این روستا را به روستای گردشگری مبدل کرده است.

 
A+ A-