شرکت گاز استان کردستان / اخبار / بدنه خبر
به مناسبت هفته پدافند غیر عامل؛ مراسم افتتاح سیستم اطفاء حریق مجتمع ایستگاهی تقلیل فشار گاز طبیعی شهرستان سنندج
سیستم اطفای حریق مجتمع ایستگاهی CGS سنندج با حضورمهندس محمد رضایی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری کردستان ، مهندس احمد فعله گری مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان و تعدادی از کارشناسان ادارات درمحل ایستگاه CGS مرکزی شهرستان سنندج در ناحیه منفصل شهری نایسر در روز شنبه مورخ 99/08/12 به بهره ‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان مهندس احمد فعله گری ، مدیرعامل شرکت گاز کردستان در آیین افتتاح این سیستم اظهار داشت: مجتمع ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز سنندج از جمله تاسیسات حیاتی این شرکت و برای تامین گاز پایدار این شهر و بخش‌های مختلف خانگی، صنعتی، تجاری و نیروگاهی با ظرفیت تامین 500 هزار مترمکعب گاز در ساعت ایجاد شده است.

مهندس احمد فعله‌گری با بیان اینکه مصون سازی این شبکه و تاسیسات آن حایز اهمیت است، اضافه کرد: این شرکت علاوه بر نصب دوربین های مدار بسته و مانیتورینگ، اقدام به تاسیس سیستم اطفا حریق کرده است تا در صورت وقوع آتش‌سوزی حریق مهار شود.

وی با بیان اینکه سیستم اطفا حریق پیش از گسترش آتس‌سوزی و رسیدن اکیپ‌های آتش‌نشانی، آتس‌سوزی تاسیسات گاز را در فاصله 50 متری مهار خواهد کرد، یادآور شد: برای اجراء ، نصب و راه اندازی  سیستم اطفاء  حریق ایستگاه سی جی اس سنندج مدت زمان 6 ماه طول کشید و برای اتمام این طرح در بخش تامین کالا و اجراء 10 میلیارد ریال از محل منابع داخلی هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان با بیان اینکه ایستگاه‌های تقلیل فشارشهرستان سنندج،مشترکان زیادی را تحت پوشش دارد که یکی از مشترکان عمده ، نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج با مصرف حدود 4 میلیون متر مکعب در روزمی باشد؛  افزود: برای اجرای طرح سیستم اطفا حریق این ایستگاه‌ها، دو دستگاه پمپ اصلی و ذخیره ، دو تابلوی توزیع برق و تابلوی فرمان ، دو دستگاه مانیتور، شش دستگاه فایرباکس  و مخزن آب ذخیره از نوع پلی اتیلن سه لایه با ظرفیت 20 هزار لیتر نصب شده است.

فعله گری با اشاره به اینکه برای این پروژه 1 کیلومتر شبکه پلی اتیلن در قطرهای 63 و 90 میلی متر اجراء شده است اضافه کرد: این سیستم قادر است از طریق حفظ و نگهداری کلیه تجهیزات حساس ایستگاه از طریق خاصیت خنک سازی ، جلوگیری از دگرریخت و تغییر در ساختار در اثر گرمای بالا در مواقع آتش سوزی احتمالی بروز آسیب های جدی به تاسیسات را متوقف نماید.

 545 هزار مشترک در بخش‌های مختلف خانگی، تجاری، اداری و صنعتی از خدمات شرکت گاز کردستان بهره‌مند هستند و ضریب نفوذ گاز طبیعی در جمعیت شهری 100 درصد بوده و در جمعیت روستایی 93 درصد است.

 
A+ A-