تاریخچه

تاریخچه

شرکت گاز استان کردستان یکی از شرکت‌های عملیاتی و خدماتی زیر مجموعه وزارت نفت می‌باشد که از سال 1377 به عنوان یک شرکت مستقل (سهامی خاص) به منظور ارائه خدمات گازرسانی متناسب با نیازها و انتظارات مشترکین گاز طبیعی فعالیت خود را آغاز نموده است. گازرسانی در استان کردستان از سال 1370 شروع شد و در سال 1372 بهره‌برداری از گاز در شهرهای قروه و سنندج آغاز گردید. در راستای سیاست‌های کلان برنامه سوم توسعه اقتصادی و اجتماعی و همچنین اجرای سیاست‌های جدید دولت مبنی بر انجام تحولات اداری، تمرکز‌‌‌زدایی، تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها و همچنین مدیریت امور گازرسانی و بهره‌برداری بر پایه بنگاه‌های اقتصادی، شرکت گاز استان کردستان در تاریخ 30 آذر ماه سال 1377 طبق‌ بند ب ماده 6 قانون اساسنامه‌ شرکت ملی گاز به‌ عنوان شرکت فرعی شرکت ملی گاز بi صورت شرکت (سهامی‌خاص) تاسیس و به شماره 146509 در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است. فعالیت شرکت گاز استان کردستان به صورت مستقل از اول فروردین 1379 عملاً آغاز گردیده و در حال حاضر شهرهای سنندج، قروه، دهگلان، بیجار، دیواندره، سقز، بانه، کامیاران، مریوان و سروآباد به عنوان مراکز شهرستان و جمعاً تعداد 28 شهر از 29 شهر و تعداد 1055 روستای استان از نعمت گاز برخوردار بوده و پروژه‌های ‌گازرسانی، در تعدادی از شهرها و روستاهای استان، در حال اجرا می‌باشد. این شرکت ضمن رعایت مقررات، ضوابط، استاندارد و دستورالعمل‌های صادره از طرف وزارت نفت و شرکت ملی گاز در جهت هدایت شرکت در مسیر بنگاه‌داری اقتصادی و دستیابی به اهداف و استراتژی‌های تعریف شده تلاش و کوشش می‌نماید.

 

ارکان جهت‌ساز

(بیانیه‌های استراتژیک شرکت گاز استان کردستان)

  

چشم‌انداز:

کسب جایگاه پنجم بین دستگاه‌های اجرایی استان و 10 شرکت برتر گاز استانی تا سال 1404

ماموریت:

شرکت گاز استان کردستان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت ملی گاز ایران در زمینه دریافت، توزیع گاز طبیعی و ارائه خدمات مرتبط در بخش‌های خانگی، تجاری و صنعتی مطابق با استانداردها، قوانین و مقررات مربوطه است که از طریق اجرای فرآیندهای طراحی، اجرا و بهره‌برداری اقدام به گازرسانی ایمن و مستمر می‌نماید.

اهداف کلان:

گاز سرآمد

گ: گازرسانی با تاکید بر رشد ضریب پوشش و سهم گاز در سبد انرژی استان از طریق توسعه و تقویت زیرساخت‌ها

ا: استمرار جریان گاز و ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت با رعایت کلیه قوانین و استانداردها

ز: زمینه‌سازی و فرهنگ‌سازی مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی در جهت بهبود مصرف انرژی

س: ساماندهی زنجیره تامین و توسعه همکاری با تامین‌کنندگان توانمند و متعهد

ر: رشد شایستگی سرمایه انسانی و جلب مشارکت ایشان

ا: افزایش و حفظ رضایتمندی ذینفعان مبتنی بر شناسایی نیازها و انتظارات ایشان

م: مدیریت اقتصادی و HSE فعالیت‌ها و پروژه‌های شرکت با رعایت مسئولیت‌پذیری اجتماعی

د: دستیابی به دانش و فناوری نوین گازرسانی و ارائه خدمات

 

خط مشی سیستم مدیریت یکپارچه

Integrated Management System Policy

 

این شرکت به منظور تحقق ماموریت و دستیابی به چشم‌انداز و اهداف کلان، سیستم مدیریت یکپارچه را به عنوان بخشی از زیربنای تحول و تعالی بر اساس استانداردهای زیر استقرار داده است:

ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, OHSAS 18001:2007, HSE-MS,

ISO10002:2014, ISO10004:2012،ISO50001:2011


تعهدات و سیاست‌های پشتیبان شرکت جهت موفقیت در دست‌یابی به مقاصد تعیین شده در قالب منشور سیاست‌ها به صورت زیر اعلام می‌شود:

 

 

با توجه به آثار مطلوب و پایدار استقرار نظام مدیریت یکپارچه به عنوان زیربنای تحول سازمانی، شرکت ضمن تامین منابع لازم برای اجرا و بهبود سیستم و ایجاد مشارکت و مسئولیت‌پذیری بین کارکنان، تعهد به اجرای مفاد این خط‌مشی و بازنگری سالانه را اعلام می‌دارد.