شرکت گاز استان کردستان / اخبار / بدنه خبر
خدمت به مردم شریف و نجیب کردستان مایه مباهات و افتخار است
مهندس احمد فعله‌گری مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد مشخصات استان کردستان گفت: استان کردستان طبق تقسیمات جدید کشور دارای 32 شهر و 1663 روستای دارای سکنه است. شهرهای برخوردار از گاز طبیعی 31 شهر است و تنها شهر باقیمانده شهر چناره است که به علت قرار گرفتن در بستر سد امکان گازرسانی به آن مقدور نمی‌باشد.

وی افزود: 1 هزار و 550 روستا استان کردستان قابلیت گازرسانی را دارند که برنامه‌ریزی شده تا پایان سال 1399 تمامی روستاهای مدنظر از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردند. در ضمن در حال حاضر 1 هزار و 173 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار است.

وی یادآور شد: جمعیت تحت پوشش گاز طبیعی در بخش شهری 100 درصد بوده و جمعیت تحت پوشش روستایی 87/5 درصد که در مجموع 96/4 جمعیت استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.

مهندس فعله‌گری در مورد اقدامات شرکت گاز استان کردستان در سال رونق تولید بیان داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) در پیام نوروزی خود سال 98 را سال رونق تولید نامگذاری فرمودند و مدیریت و کارکنان شرکت گاز استان کردستان با سرلوحه قرار دادن این فرمایش مقام معظم رهبری برای سال 98 گازرسانی به 200 روستای جدید را جزء اهداف استراتژیک مدنظر داشته و شعار شرکت گاز استان کردستان کمتر از 2 روز گازدار کردن یک روستا می‌باشد که تحقق این امر باعث می‌گردد استان کردستان برای حفظ و صیانت از منابع طبیعی در ردیف استان‌های سبز قرار گیرد.

فعله‌گری در مورد برنامه‌های شرکت گاز استان کردستان در سال جاری عنوان کرد: در قسمت تحت پوشش قرار دادن صنایع، پکیچ گازرسانی به 215 واحد صنعتی با حجم جایگزینی گاز به جای 14 میلیون لیتر سوخت مایع در سال به عنوان یک راهبرد اساسی در رونق تولید و در راستای مصوبات شورای اقتصاد از برنامه‌های شرکت گاز استان کردستان در سال 98 قرار دارد.

فعله‌گری هدف اساسی را رفع محرومیت از استان کردستان در راستای توسعه عدالت اجتماعی ذکر کرد و اظهار داشت: گازرسانی به 200 روستا و 215 واحد صنعتی نیازمند اجرای 750 کیلومتر شبکه‌گذاری و نصب 14 هزار عملک نیز بوده که با اتمام این پروژه ضریب نفوذ گاز در جمعیت روستایی از 87/5 درصد فعلی به 96/4 درصد افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در ادامه گفت: در سال جاری گازرسانی به 200 روستا و 215 واحد صنعتی جزء راهبرد اساسی شرکت گاز استان کردستان قرار دارد و زمان‌بندی گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار تا سال 1400 می‌باشد به گونه‌ای که کلیه روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند می‌گردند.

 گازرسانی به شهر جدید چناره واقع در شهرستان مریوان که قبلا بدلیل قرار گرفتن در مخزن سد اقدام نشده است جزء برنامه‌های گازرسانی سال 98 این شرکت محسوب می‌گردد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد خانوارهای تحت پوشش گاز طبیعی اضافه کرد: خانوارهای تحت پوشش گاز طبیعی استان کردستان در مجموع 454 هزار و 197 مورد می‌باشد که تعداد 337 هزار و 871 مورد در شهرها و تعداد 116 هزار و 326 خانوار روستایی می‌باشند .

فعله‌گری میزان شبکه‌گذاری در استان کردستان را این‌گونه توصیف کرد: تا پایان سال 97 میزان شبکه‌گذاری در استان کردستان 9 هزار و 591 کیلومتر بوده که 3 هزار و 177 کیلومتر در شهرها و 6 هزار و 714 کیلومتر در بخش روستایی بوده است.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: تعداد انشعابات نصب شده در استان کردستان تا پایان اسفندماه سال گذشته 264 هزار و 551 مورد بوده که تعداد 155 هزار و 308 مورد در شهرها و تعداد 109 هزار و 243 مورد در روستاها نصب شده است .

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد تعداد مشترکین این شرکت خاطر نشان کرد: تعداد کل مشترکین استان 516 هزار و 605 مورد بوده که تعداد 386 هزار و 413 مشترک شهری و تعداد 130هزار هزار و 192 مشترک شهری می‌باشد.

وی در مورد میزان مصرف گاز طبیعی در استان کردستان اظهار داشت: در سال 97 مصرف 3/3 میلیارد مترمکعب گاز برای مصرف پیش‌بینی گردیده بود که تا پایان اسفند ماه سال گذشته این پیش‌بینی به تحقق پیوست و حدود 3 میلیارد متر مکعب گاز مصرف گردیده است.

میانگین مصرف روزانه در ماه‌های گرم سال با مصرف نیروگاه به حدود 7 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد در حالیکه میانگین مصرف روزانه در ماه‌های سرد سال بدون احتساب مصرف روزانه نیروگاه به 10 الی 12 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

فعله‌گری در پایان سخنانش به وضعیت توپوگرافی کردستان اشاره کرد و افزود: وضعیت جفرافیایی و توپوگرافی این استان خاص و بسیار ویژه بوده که باعث می‌گردد اجرای پروژه‌های گازرسانی با مشقت و سختی همراه باشد و علاوه بر بافت زمین که سنگی و دارای شیب فراوان و تند می‌باشد، کوتاه بودن فصل کاری از دیگر مشکلات این استان است که باعث می‌گردد فصل شروع پروژه‌ها از اردیبهشت یا خرداد ماه شروع و تا مهرماه ادامه داشته باشد ولی با تمام این شرایط، خدمت به مردم شریف و نجیب استان کردستان مایه مباهات و افتخار است و بر خود می‌بالم که در استانی خدمت می‌کنم که دارای مرزداران غیور و دلاور بوده و در دوران 8 دفاع مقدس وفاداری و دلیرمردی را به اثبات رساندند.