شرکت گاز استان کردستان / اخبار / بدنه خبر
استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ساختمان‌های شرکت گاز کردستان؛ برق 8 ساختمان شرکت گاز کردستان با سامانه خورشیدی تامین می‌شود
مدیرعامل شرکت گاز کردستان گفت: برق هشت ساختمان این شرکت در شهرهای مختلف استان از طریق انرژی و سامانه‌های خورشیدی تامین می‌شود.

 به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان احمد فعله‌گری در مورد تولید برق خورشیدی  اظهار داشت: این سامانه‌ها در ساختمان‌های اداری در شهرهای سنندج (سه ساختمان)، سقز، قروه، بیجار، سروآباد و مریوان نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه شرکت گاز در استفاده از سامانه‌های خورشیدی پیشگام است، افزود: سامانه‌های راه‌اندازی شده در ساختمان‌های شرکت گاز استان، ظرفیت تولید 70 کیلووات ساعت برق را دارند.

مدیرعامل شرکت گاز کردستان تاکید کرد: با وجود هزینه بالای نصب این سامانه‌ها، تلاش می‌کنیم در شهرستان‌های دیگر استان نیز نسبت به نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی اقدام کنیم.

فعله‌گری با بیان اینکه استفاده از سامانه‌های خورشیدی تاثیر بسیاری زیادی در کاهش مصرف برق دارد، اضافه کرد: هدف ما این است که با تامین بخشی از برق موردنیاز خود از این طریق، به کاهش بار شبکه برق کمک کنیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد بخشنامه دولت در مورد صرفه‌جویی در مصرف انرژی عنوان کرد: دولت در سال 95 بخشنامه‌ای صادر و ادارات دولتی را ملزم کرد 20 درصد از انرژی برق موردنیاز خود را از طریق ایجاد سامانه‌های خورشیدی تامین کنند.

طبق این بخشنامه ادارات دولتی و سازمان‌ها موظف‌اند نسبت به اجرای این مهم اقدام کنند در غیر اینصورت، 20 درصد هزینه برق مصرفی آنان به قیمت خرید برق تولیدی از سامانه‌های خورشیدی (به ازای هر کیلووات ساعت مصرف هشت هزار ریال) محاسبه و دریافت می‌شود.

فعله‌گری با اشاره به میزان برق تولیدی سامانه‌های خورشیدی بیان داشت: میزان تولید برق خورشیدی در کل ساختمان‌های شرکت گاز استان کردستان تا پایان سال 96 در سطح استان 65 هزار کیلووات ساعت بوده که این میزان 22 درصد برق مصرفی ساختمان‌های شرکت گاز استان کردستان در سال را شامل می‌شود.

فعله‌گری به افزایش ظرفیت تولید برق توسط سامانه خورشیدی اشاره کرد و افزود: در سال 97 با نصب پانل‌های خورشیدی جدید به ظرفیت تولید برق، 20 کیلووات اضافه گردیده و با این عملکرد و استفاده از انرژی پایان‌ناپذیر نور خورشید در فصل تابستان با توجه به محدویت مصرف که برای ادارات دولتی به وجود آمده بود در برق مصرفی این شرکت 14 درصد کاهش مشاهده می‌گردد.

وی در پایان سخنانش اظهار داشت: میزان تولید برق توسط این سامانه تاکنون 140 هزار کیلووات ساعت برق بوده است. و از برنامه‌ربزی جهت اجرای 30 کیلووات برق خورشیدی در ساختمان اداری شهرستان‌های بانه، دیواندره، کامیاران، دهگلان، و اورامان خبر داد.  

لازم به ذکر است شرکت گاز استان کردستان با تشکیل کمیته بهینه‌سازی مصرف انرژی با محوریت امور پژوهش تاکنون در مصرف گاز طبیعی نیز 23 درصد صرفه‌جویی نموده است و این آمار با پایش مصرف در چند دوره مصرف محاسبه گردیده است.