شرکت گاز استان کردستان / اخبار / بدنه خبر
مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در دوره آموزشی HSE؛ سازمان‌ها می‌بایست در جهت فرهنگ‌سازی مصرف ایمن و بهینه تلاش نمایند.
مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در دوره آموزشی عمومی HSE که در روز چهارشنبه مورخ هجدهم مهر ماه با حضور 170 نفر از رؤسای ستادی، مدیران شرکت‌های پیمانکاری و عوامل اجرایی پیمانکاران و دکتر احسنی معاون پژوهشی سازمان حفاظت از محیط زیست استان کردستان و خانم فتحی یونسی رئیس آموزش بهداشت شهرستان سنندج در سالن آمفی تئاتر منطقه 1 سنندج برگزار گردید. اجرا کردن پروژه‌های گازرسانی بدون بروز حادثه را یکی از مهم‌ترین ضروریات دانست.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان کردستان، مهندس احمد فعله‌گری در این دوره آموزشی درباره سطح آمادگی نیروها، تجهیزات و تاسیسات در مواقع بروز حوادث گفت: ما همیشه با پدیده‌های مخرب طبیعی مثل زلزله، سیل، رانش زمین و ... روبرو می‌باشیم که غیر قابل پیش‌بینی است و گاهی باعث وارد آمدن خسارت‌های فراوانی می‌گردند که اگر در هنگام بروز این اتفاقات نیروهای امدادی از آمادگی برخوردار نباشند میزان خسارات وارده چندین برابر افزایش می‌یابد.

وی افزود: برای کاهش سطح خسارات در هنگام حوادث غیرمترقبه بایستی ضمن حفظ آمادگی نیروهای امدادی در زمینه مقاوم‌سازی تاسیسات نیز اقدام نمود.

فعله‌گری در مورد حوادث طبیعی بیان داشت: بروز حوادث طبیعی همیشه تاسیسات ما را تهدید می‌کند که در استان کردستان مهم‌ترین آن‌ها روانگرایی زمین است که در گذشته باعث وارد آمدن لطمه به خطوط گاز گردیده است که با مرور این اتفاقات نیاز است نیروها در همه‌ی مقاطع زمانی از سطح آمادگی مطلوبی برخوردار بوده و برای مقابله با این نوع حوادث، آموزش و مهارت‌های لازم را فرا گیرند.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما برای جلوگیری از رخداد حوادث است که در حوادث طبیعی نقش انسانی بسیار محدود بوده و فقط نیاز به حفظ آمادگی برای مقابله با این موارد ضروری دارد ولی در سایر سوانح که انسان در آن دخیل است بایستی با رعایت اصول ایمنی و ضروریات رعایت دستوالعمل‌های HSE به حداقل ممکن کاهش یابد و عزم کارکنان شرکت گاز استان کردستان، عوامل اجرایی و پیمانکاران بر کاهش حوادث انسانی است و بایستی در این مورد برنامه‌ریزی مدون و کاربردی تنظیم گردد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در مورد نقش شرکت گاز استان کردستان در ارائه خدمات بهینه اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مباحث در سازمان‌ها ارائه خدمات به طور مستمر و مداوم است که با پیشرفت شبکه‌های گازرسانی در سطح شهرها و روستاهای استان کردستان کیفی‌سازی خدمات از درجه اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده و ما باید در راه کیفی‌سازی و تدوین راهکارهای نوین در ارائه خدمات قدم‌های استواری برداریم و ضروری است این خدمات ایمن و قابل اعتماد باشد.

مهندس فعله‌گری در مورد رعایت موارد زیست محیطی اظهار داشت: حفظ محیط زیست یک وظیفه همگانی است و در مورد اقدامات شرکت گاز استان کردستان باید اذعان داشت که تمامی فعالیت‌ها و اجرای پروژه‌های گازرسانی در جهت حفظ محیط زیست و صیانت از آن بوده است که می‌توان به گسترش شبکه‌های گازرسانی در سطح روستاها برای صیانت از جنگل‌ها، مدیریت پسماند، جمع‌آوری ضایعات جوشکاری، گواهینامه‌دار شدن کلیه ماشین‌آلات، جداسازی پسماندها، گازسوز نمودن صنایع برای جلوگیری از مصرف سوخت فسیلی و کاهش اثر آلاینده‌های زیست محیطی اشاره کرد.

در ادامه این جلسه مهندس پیمان الله‌یاری رئیس امور HSE شرکت گاز استان کردستان ضمن ارائه گزارش عملکرد در حوزه خود اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه حوزه HSE پیشگیری از حوادث و جلوگیری از خطاهای انسانی در بروز اتفاقات است و از همکاران بخش نظارت و بهره‌برداری درخواست می‌گردد با ناظرین همکاری داشته باشند.

وی اضافه کرد: ناظرین HSE برای پیشگیری و مقابله با حوادث آموزش و مهارت‌های لازم را کسب کرده و دراین راستا طیق برنامه زمان‌بندی شده از پروژه‌ها و تاسیسات گازرسانی بازدید و گزارش‌های تنظیمی را جهت پیگیری و ارائه راهکارهای عملیاتی مقابله با حوادث به کارفرما تسلیم می‌نمایند.

در ادامه این جلسه سرکار خانم فتحی‌یونسی رئیس شورای ارتقای سلامت کارکنان مرکز بهداشت سنندج آموزش‌های لازم را در زمینه ارتقای سطح سلامت جسمی و روانی کارکنان سازمان‌ها ارائه دادند.

در پایان این دوره آموزشی مهندس فریدون خسروی رئیس ایمنی و آتش‌نشانی شرکت گاز استان کردستان ضمن ارائه گزارش عملکرد در زمینه کاهش حوادث و چگونگی رعایت اصول ایمنی به حاضران آموزش‌های لازم را ارائه دادند.

لازم به ذکر است واحد HSE شرکت گاز استان کردستان در سال‌های گذشته با ارائه گزارش عملکرد مطلوب در بین شرکت‌های تابعه شرکت ملی گاز ایران موفق به کسب رتبه‌های برتر در زمینه رعایت اصول ایمنی، حفاظت محیط زیست گردیده و این شرکت در سال گذشته موفق به دریافت تندیس سیمین مدیریت سبز از وزارت نفت گردیده است.